Воркшоп «Дискримінація.  Шляхи протидії»

Image

Vlad Nedilko,

17 Грудня 2024

Кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти
ФДССО

Дискримінація залишається однією з найбільш складних і багатоаспектних соціальних проблем сучасності, що охоплює всі сфери суспільного життя, порушуючи фундаментальні принципи соціальної рівності, справедливості, поваги до прав і свобод особистості, збереження людської гідності як найвищої цінності.

Незважаючи на суттєвий прогрес у розробці політик та механізмів захисту прав уразливих груп, дискримінація за ознаками раси, віку, гендеру, релігійних переконань, соціальної приналежності все ще негативно впливає на життя мільйонів людей у світі. У контексті глобалізації, зростаючої інтенсивності міграційних процесів ця проблема загострюється, вимагаючи розробки нових міждисциплінарних підходів і впровадження ефективних стратегій боротьби на шляху до соціальної рівності.

Дослідження причин, наслідків і шляхів подолання дискримінації є ключовим завданням для спільнот, урядів тощо. Водночас сучасна молодь, як носій прогресивних цінностей та ідей, відіграє вирішальну роль у створенні толерантного суспільства і впровадженні змін, спрямованих на подолання дискримінаційних практик.

Одним із прикладів мобілізації молоді на шляху до усвідомлення проблеми дискримінації стало проведення онлайн-воркшопу “Дискримінація. Шляхи протидії”, організованого кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти (модераторка – старша викладачка Наталія Мацейко) в межах глобальної кампанії «16 днів проти насильства» для здобувачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. У ролі запрошених спікерів виступили Світлана Ходакова — експертка з гендерних питань, голова ГС “Інститут місцевої демократії “Відкрите суспільство”, та Олександр Никитюк — художник, куратор виставки “13 історій”, голова ГО “Лабораторія креативної творчості”.

Захід став майданчиком для обговорення глибинних причин дискримінації та шляхів її подолання. Учасники аналізували гендерні ролі, медійні стереотипи, а також дискутували про важливість переосмислення суспільних уявлень щодо рівності.

Особливе місце у програмі воркшопу зайняла презентація виставки “13 історій”, створеної в межах культурно-соціального проєкту “Рефлексія”, що  реалізується ГС “Інститут місцевої демократії “Відкрите суспільство” у партнерстві з ГО “Лабораторія актуальної творчості” за фінансової підтримки Українського Жіночого Фонду. Експозиція відображає процес внутрішніх роздумів митців і мисткинь над питаннями гендерних стереотипів, неповаги та дискримінації, які стають причинами багатьох життєвих викликів. Виставка є мистецьким втіленням реальних історій українських жінок, які, долаючи труднощі війни, окупації та вимушеного переселення, виявили стійкість, незламність і зберегли людську гідність. Проєкт акцентував увагу на необхідності трансформації негативного досвіду у підґрунтя для побудови справедливого суспільства.

Захід підкреслив визначальну роль мистецтва як інноваційного інструменту соціального впливу та водночас створив унікальні умови для міждисциплінарного діалогу, об’єднавши молодь, експертів з гендерних питань і представників творчої спільноти задля глибокого аналізу проблеми гендерної дискримінації, розробки ефективних стратегій досягнення соціальної рівності. Подібні ініціативи відіграють важливу роль у впровадженні принципів соціальної справедливості, рівних можливостей для кожного та формуванні культури взаємоповаги як основи розвитку сучасного демократичного суспільства.

За матеріалами

кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

Б014 Середня освіта (Трудове навчання та технології)

Б014 Середня освіта (Трудове навчання та технології)

Гостьова лекція: Формування менеджменту в закладах позашкільної освіти

30 квітня 2025 року на запрошення завідувачки кафедри професійної освіти…

2 Травня 2025

Детальніше

Викладачі

Сталий розвиток

Цінності

Викладачі

Сталий розвиток

Цінності

Підтримка ментального здоров’я переміщених дослідників: вебінари БДПУ в межах ініціативи EURAXESS

Бердянський державний педагогічний університет продовжує впроваджувати ініціативи із підтримки ментального…

2 Травня 2025

Детальніше

Вебінари

Гуртки

М016 Спеціальна освіта

Вебінари

Гуртки

М016 Спеціальна освіта

Майстер-класи від здобувачок вищої освіти на Тижні психології: натхнення, професіоналізм, практика

У межах Тижня психології, присвяченого Всеукраїнському дню психолога, здобувачки вищої…

2 Травня 2025

Детальніше

Б231 Соціальна робота та практична психологія

Цінності

Педагогічна практика

Б231 Соціальна робота та практична психологія

Цінності

Педагогічна практика

Робота з дітьми та молоддю та обмін досвідом в межах соціально-виховної практики

В межах соціально-виховної виробничої практики здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої…

30 Квітня 2025

Детальніше