Гармонія сфер+ґратка Ліча=медаль Філдса для українки Марини Вязовської

Image

Admin

21 Березня 2025

Кафедра фізики, математики та методики навчання,
Факультет фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти (ФФМКТО)
Б014 Середня освіта (Інформатика)
Б014 Середня освіта (Математика)
Гуртки
М014 Середня освіта (Математика)
М015 Професійна освіта. Комп’ютерні технології
Популяризація науки
Студентське життя

Життєва математика: Якщо у двох людей є по одному апельсину, і вони ними обмінялись, вони все одно мають по одному апельсину. Якщо в кожного з них є по одній ідеї, і вони ними поділились один з одним, то тепер у кожного з них є по дві ідеї. Якщо у кожного є по одній таємниці, і вони розказали їх один одному, у них нуль секретів.

Минулого разу ми поринули у вражаючий світ Теорії Відносності, досліджуючи математичні основи революційних ідей Альберта Ейнштейна, а сьогодні до розгляду – задача пакування сфер, яка поєднала питання оптимального розміщення об’єктів у просторі з передовими математичними методами, демонструючи, що деякі структури у високих вимірах мають неймовірно досконалу симетрію!

На черговому засіданні математичного гуртка факультету ФМКТО БДПУ учасники поринули у вражаючий світ дискретної геометрії, досліджуючи математичні основи революційного доведення української математикині Марини Вязовської. Тема зустрічі «Гармонія сфер+ґратка Ліча=медаль Філдса для українки Марини Вязовської» розкрила, як інноваційні методи гармонічного аналізу дозволили розв’язати класичну проблему, що залишалася відкритою понад 400 років.

Гуртківці дізналися, що задача оптимального пакування сфер бере початок ще з часів Йоганна Кеплера, який у 1611 році висунув гіпотезу про найщільніше пакування куль у тривимірному просторі. Проте саме українка Марина Вязовська у 2016 році здійснила прорив, знайшовши найщільніше пакування сфер у 8-вимірному просторі, а згодом у співпраці з колегами – і в 24-вимірному просторі.

Також гуртківці дізнались про ґратку Ліча – унікальну математичну структуру в 24-вимірному просторі, яка має виняткову ефективність та симетрію. Учасники розглянули, як ця ґратка пов’язана з теорією кодування, кристалографією та навіть з теорією струн у фізиці. Особливу увагу було приділено методам Вязовської, які використовують радіальні модулярні форми та лінійне програмування для доведення оптимальності запропонованих конфігурацій.

Учасники також дослідили практичне застосування результатів Вязовської в сучасних технологіях, включаючи цифровий зв’язок, криптографію та обробку сигналів. Вони обговорили, як оптимальне пакування у високих вимірах дозволяє створювати ефективніші коди корекції помилок та алгоритми стиснення даних, які використовуються в усіх сучасних цифрових комунікаціях.

Зустріч підтвердила, що математичні відкриття Марини Вязовської є яскравим прикладом того, як абстрактні математичні дослідження можуть мати глибокий вплив на наше розуміння фундаментальних структур Всесвіту та розвиток сучасних технологій, відкриваючи нові горизонти для майбутніх поколінь математиків.

За матеріалами кафедри фізики, математики

та методики навчання

Освітнє лідерство в дії: в Одесі відбувся цикл семінарів для керівників закладів освіти

У відповідь на зростаючі виклики для системи освіти в умовах…

8 Травня 2025

Детальніше

Роботодавці

Стейкхолдери

Роботодавці

Стейкхолдери

Зустріч гарантів освітньо-професійних програм соціально-гуманітарного факультету з работодавцями та стейкхолдерами

Для забезпечення високого рівня практичної підготовки студентів у стінах Бердянського…

8 Травня 2025

Детальніше

Студентське життя

Популяризація науки

Гуртки

Студентське життя

Популяризація науки

Гуртки

Математики розрізають фігури в пошуках рівнянь: Танграмна краса третьої проблеми Гільберта

Якщо вам кажуть, що ви багатогранна особистість – тіштеся, але…

8 Травня 2025

Детальніше

Мистецькі заходи

Мистецькі заходи

Полонез під зорями єдності: натхненний бал у Запоріжжі

У серці весняного Запоріжжя, серед залів, що зберігають історичну пам'ять,…

6 Травня 2025

Детальніше